Jak Sasha Mandrivę aktualizował

Aktualizacja Linux Mandriva z 2009.0 do 2009.1 (2009 Spring)

Aktualizację udało mi się dokonać już na dwóch różnych komputerach.
Wbrew temu co słyszałem, aktualizacja z tray’a (przez Mandriva Online) poszła bez większych zgrzytów.

Na jednym z komputerów (laptop) miałem zainstalowane 2009.0 w wersji free. Nie pokazywały mi się powiadomienia o aktualizacjach w tray’u.

 1. Szybkie sprawdzenie czy mdkonline jest zainstalowane. Było
 2. Następnie sprawdziłem pliki konfiguracyjne mdkonline na obu komputerach: ~/MdkOnline/.mdkonline – okazało się że na tym na którym nie było powiadomień o nowej wersji systemu, brakowało w pliku następującej linii:
  DO_NOT_ASK_FOR_DISTRO_UPGRADE=false
  Dodałem więc brakującą linię do pliku.
 3. Na wszelki wypadek uruchomiłem mdkapplet z konsoli.

I “wuala”! Po chwili pokazało mi się powiadomienie o nowej wersji 2009.1 i zacząłem automatyczną aktualizację, która przy moim łączu 2Mbit potrwała jakieś 2 godziny.

Następnie należało skonfigurować KDE i system do pracy:

 1. Po ponowym odpaleniu pierwszą rzucającą się w oczy sprawą było to, że nie wszystkie elementy interfejsu plazmy z KDE 4.1 działają w KDE 4.2 (ale znalazły się odpowiedniki).
 2. Najgorszym jednak okazał się fakt że procesor mam cały czas zajęty na 100%. Winowajcą, zgodnie zresztą z tym co znalazłem na forach, okazał się kiepsko działający i zamulający draksnapshot, którego czym prędzej odinstalowałem.
 3. Jest jeszcze jeden dość denerwujący bug z knotify4, które zabiera cały czas ok 15% CPU, opisany tutaj: http://www.nabble.com/-Bug-50487–kdebase4-runtime,-NEW:-knotify4-is-using-almost-100–of-of-CPU-cycles-td23341053.html, zrobiłem polecany workaround, tworząc plik ~/.kde4/Autostart/killnotify.sh o zawartości:
  #!/bin/sh
  killall knotify4 && knotify4
  i przyznałem mu prawo wykonywalności. Teraz po restarcie knotify4 zajmuje znacznie mniej.
 4. Kolejna bardzo upierdliwa rzecz to zmiana domyślnej konfiguracji X-ów. Otóż klawisze Ctrl+Alt+Backspace już (od 2009.1) nie działają tak jak powinny. Nie działają w ogóle, ponieważ od teraz opcja DontZap (jeśli jej nie ma w /etc/X11/xorg.conf) jest uważana za domyślnie włączoną. Zgroza! Aby to zmienić, edytujemy /etc/X11/xorg.conf (będą potrzebne prawa roota) i dodajemy w sekcji “ServerFlags” następującą linię:
  Option “DontZap” “false”
  Oczywiście, aby zaczęło działać trzeba zrestartować X-y, najlepiej się wylogowując.

Teraz można zacząć pracę w jako takim komforcie. 🙂

This entry was posted in po polsku and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.